Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Wszelkie zaburzenia w jego funkcjonowaniu wpływają na komfort życia. W przypadku dzieci mogą zaś blokować prawidłowy rozwój. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie, a następnie skuteczne leczenie ewentualnych problemów ze wzrokiem. U dzieci doskonale sprawdza się terapia widzenia, o której opowiemy w naszym artykule. Podpowiemy też, gdzie warto zapisać dziecko na taką terapię w Tomaszowie Mazowieckim.
Terapia widzenia – Tomaszów Mazowiecki
W Tomaszowie Mazowieckim mieści się gabinet dyplomowanego optometrysty, specjalisty od korekcji wady wzroku w którym prowadzona jest terapia widzenia. Podczas wizyty przeprowadza się kompleksowe badanie wzroku przy użyciu najnowszej technologii (badanie pola widzenia, sprawdzanie ostrości, pomiar refrakcji oka itd.), które dostarcza cennych informacji na temat stanu wzroku dziecka.
W razie potrzeby dobierana jest pełna korekcja wady wzroku (dobór okularów, soczewek kontaktowych), a specjalista przekazuje wszelkie zalecenia. Bardzo często dla usprawnienia wzroku zalecana jest terapia widzenia, o której opowiemy w dalszej części artykułu.
Czym jest terapia wzroku?
Terapia widzenia (czy też terapia wzrokowa) to specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń. Celem jest lepsze widzenie i przetwarzanie informacji wzrokowych.
Z terapii wzroku mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. To właśnie u najmłodszych pacjentów przynosi fantastyczne efekty, ponieważ ich układ widzenia wciąż się rozwija i świetnie reaguje na ćwiczenia.
Kiedy sprawdzi się terapia wzroku?
Optometrysta (Tomaszów Mazowiecki) zajmuje się leczeniem zeza, tzw. leniwego oka, problemów z koordynacją wzrokowo-ruchową. Ponadto ćwiczenia w zakresie terapii wzroku znacząco poprawiają percepcję wzrokową (umiejętność interpretowania i reagowania na informacje wzrokowe), zdolności akomodacyjne (ostre widzenie na różne odległości) czy koordynację obu oczu.
Jak wygląda terapia widzenia w przypadku dzieci?
Rodzice często zastanawiają się, jak wyglądają ćwiczenia wzroku. Konkretne ćwiczenia są dobierane pod kątem potrzeb danego dziecka. Bardzo ważne jest tutaj indywidualne podejście. Inne ćwiczenia sprawdzą się bowiem u pacjentów z zezem, inne natomiast u dzieci z zaburzeniami obuocznego widzenia itd.
Ogólnie rzecz biorąc, terapia wzrokowa obejmuje takie elementy jak:
- Ćwiczenia z użyciem zabawek i gier.
- Ćwiczenia z wykorzystaniem kart i książek.
- Ćwiczenia z piłką.
- Ćwiczenia komputerowe.
Część ćwiczeń można oczywiście wykonywać w domu, co z pewnością zaleci optometrysta. Koniecznie udaj się na wizytę, jeśli tylko zauważysz u swojego dziecka jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. Jak wspomnieliśmy – im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym lepsze efekty można uzyskać. Terapia wzrokowa to ważny element leczenia wzroku, zwłaszcza w przypadku małych pacjentów.