Witrektomia: co to jest?

0
44
Rate this post

Witrektomia jest nowoczesną metodą operacyjną. Zabieg witrektomii jest wykonywany na ciele szklistym od wewnątrz oka. Polega na wycięciu ciała szklistego oraz usunięciu wszelkich nieprawidłowości, które występują na powierzchni siatkówki. W miejsce po usunięciu ciała szklistego wprowadzany jest gaz, płyn lub specjalny olej silikonowy. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W artykule odpowiadamy na pytanie, kiedy zalecana jest witrektomia (co to jest za zabieg i dla kogo).

1. Witrektomia: co to jest za zabieg?

2. Wycięcie ciała szklistego w znieczuleniu miejscowym — jakie są wskazania do zabiegu?

3. Ważne informacje dla pacjentów przed wycięciem ciała szklistego

Operacja witrektomii polega na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego. Pierwszy raz wykonano ten zabieg w latach 70.XX wieku, a metoda ta jest stale unowocześniana. Współcześnie zabieg wykonania witrektomii jest uznawany za małoinwazyjny. Nie trzeba go przeprowadzać w znieczuleniu ogólnym. W czasie trwania zabiegu zastosowanie mają mikronarzędzia. Na pytanie witrektomia co to jest, można odpowiedzieć, że jest to zabieg przywracający ostrość wzroku. Witrektomia może uratować człowieka przed utratą wzroku. Przy niektórych schorzeniach jest postrzegana jako zabieg ostatniej szansy lub jedyna skuteczna metoda na poprawę wzroku.

Witrektomia: co to jest za zabieg?

Operacja wymaga wyjątkowej precyzji. Do przeprowadzenia zabiegu niezbędny jest mikroskop operacyjny. Ogólnie rzecz ujmując, zabieg ten jest porównywany do „sprzątania” wnętrza oka. Okulista — chirurg dokonuje niewielkich nacięć, które umożliwią usunięcie ciała szklistego i zastąpienie go odpowiednim roztworem. Jeśli jest to niezbędne, przeprowadzane są również inne procedury medyczne. Etapem witrektomii jest zastąpienie ciała szklistego gazem lub olejem silikonowym. Gaz wchłonie się samoistnie. Natomiast w przypadku oleju silikonowego trzeba go usunąć w ciągu kilku miesięcy, co oznacza konieczność poddania się kolejnemu zabiegowi. Sam zabieg trwa od 30 minut do 1,5 godziny. Pacjent nie zostaje w szpitalu — jest to chirurgia jednego dnia.

Wycięcie ciała szklistego w znieczuleniu miejscowym — jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazaniem do wykonania zabiegu operacyjnego jest odwarstwienie siatkówki, powikłania po operacji usunięcia zaćmy, zapalenie wnętrza gałki ocznej, krwotok do ciała szklistego, otwór w plamce, błona nasiatkówkowa i retinopatia wcześniaków. Witrektomia zalecana jest też przy retinopatii cukrzycowej, która jest ciężkim powikłaniem przewlekłej cukrzycy. Witrektomia może być też przeprowadzona przy intensywnych mętach, które pogarszają widzenie. Zabieg ten może być rekomendowany przy innych chorobach. Zabieg może być stosowany w celach diagnostycznych.

Ważne informacje dla pacjentów przed wycięciem ciała szklistego

Pacjenci często pytają, czy witrektomia jest bolesna. Pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, gdyż otrzymuje krople znieczulające. Anestezjolog odpowiada za znieczulenie miejscowe i relaks pacjenta w czasie trwania zabiegu. Pacjent jest przytomny. Poprawa wzroku (częściowa lub całkowita) następuje po 6 – 12 miesiącach. Na to ma wpływ jednostka chorobowa. Pacjenci muszą mieć świadomość, że bezpośrednio po zabiegu wystąpi u nich zaćma. Mogą wystąpić inne zaburzenia widzenia i podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pacjenci muszą stosować się do zaleceń lekarskich. Nie mogą na przykład przez pierwsze dwa tygodnie być aktywni fizycznie. Na zabieg można zapisać się w ramach NFZ lub komercyjne. Możliwe jest wykonanie zabiegu w trybie planowanym lub pilnym.