Wiele osób zmaga się z problemami dermatologicznymi, które co ciekawe nie dotyczą tylko skóry twarzy, ale skóry głowy czy kończyn. Jednym z najczęściej występujących jest zapalenie mieszków włosowych. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej choroby.
Czym jest zapalenie mieszków włosowych? Poznajcie genezę choroby
Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą, która może mieć podłoże bakteryjne. Co istotne, charakterystyczne dla niej wykwity skórne pojawiają się w każdej lokalizacji. Najczęściej jest to owłosiona skóra głowy bądź nóg. Stan zapalny, jaki występuje, może być spowodowany zakażeniem bakteryjnym, gdzie czynnikiem etiologicznym jest gronkowiec złocisty. Oczywiście choroba może być wywołana także zakażeniem grzybicznym bądź wirusowym, ale dzieje się to zdecydowanie rzadziej. Warto wiedzieć, że także intensywne pocieranie skóry może spowodować nadkażenie, podobnie zresztą jak noszenie zbyt ciasnych ubrań, które nie pozwalają skórze oddychać. Stosowane leki, takie jak glikokortykosteroidy, są także częstą przyczyną, podobnie jak opatrunki okluzyjne. Jeżeli zdarza się Wam korzystać z basenu bądź publicznego jacuzzi, to jesteście narażeni na zakażenie pałeczką ropy błękitnej. Niezależnie od przyczyny objawy są dosyć charakterystyczne. Pojawiają się krosty koloru żółtego, często są przebite włosem. Wokół krosty znajduje się rumieniowa obwódka. Zmiany mogą być pojedyncze bądź mnogie. Może dodatkowo pojawić się świąd, bolesność, a nawet guzy skórne, które mogą przekształcać się w blizny. W razie pojawienia się takich zmian trzeba bezwzględnie udać się do lekarza dermatologa.
Domowe sposoby na zapalenie mieszków włosowych
Warto spróbować domowych sposobów, które zmniejszą stan zapalny, a także będą zapobiegać nadkażeniu bakteryjnemu. Na pewno należy stosować środki myjące z dodatkiem aloesu. Możecie też przygotować domową maseczkę na skórę głowy. Wystarczy tylko wymieszać dwie łyżki świeżego aloesu z łyżeczką soku z cytryny i dodać pół łyżeczki spirytusu salicylowego. Nakładamy ją na zmiany skórne przynajmniej trzy razy dziennie. Możecie przykładać także ciepłe kompresy, które przyspieszają opróżnianie zmian skórnych z ropy. Warto także zastosować napary z mięty bądź szałwii i przemywać nimi skórę głowy raz dziennie. Wystarczy wymieszać 3 łyżki suszu z 200 ml wrzątku, a następnie ostudzić, przecedzić, przelać do butelki z atomizerem i zaaplikować na skórę.
Jak dbać o skórę dotkniętą zapaleniem mieszków włosowych?
Odpowiednia pielęgnacja może zmniejszyć objawy, ale i sprawić, że ryzyko pojawienia się blizn jest zdecydowanie mniejsze. Konieczne jest nawilżanie skóry. Można sięgnąć po kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego, który nie tylko nawilża, ale też daje przyjemne ukojenie. Całkowicie należy zrezygnować z kosmetyków o tłustej konsystencji, które mogą dodatkowo nasilać objawy. Jedynie dozwolone jest masło shea, które łagodzi zmiany. Trzeba jeszcze unikać kosmetyków mocno oczyszczających, które mogą podrażniać skórę. Bardzo dobrze sprawdzą się kosmetyki z dodatkiem niacynamidu, który działa kojąco, ale i wykazuje działanie przeciwzapalne. Trzeba także stawiać na produkty, które uzupełniają poziom lipidów w skórze i przywracają prawidłowe pH. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji, koniecznie wejdźcie na stronę: https://ohmyhair.com.pl/. Zdobędziecie kolejną dawkę przydatnych informacji.