Operacja biodra jest rozległym inwazyjnym zabiegiem i pomimo że jest często wykonywany u pacjentów ortopedycznych, to w każdym przypadku wymaga rehabilitacji. Po zabiegu pacjent ma trudności w poruszaniu się co oznacza że codzienny transport do ambulatorium lub przychodni często nie jest możliwy. Wtedy z pomocą przychodzi rehabilitacja domowa po złamaniu biodra, doświadczony fizjoterapeuta z dojazdem do domu udziela świadczeń rehabilitacyjnych potrzebnych pacjentowi w miejscu jego zamieszkania.
Jak rehabilitować biodro po endoprotezie?
Plan rehabilitacji ustalany jest indywidualnie przez fizjoterapeutę postepowanie zależy od wielu czynników między innymi od powodu dla którego operacja biodra się odbyła. W zupełnie innym stanie funkcjonalnym jest pacjent który był sprawny a do złamania biodra doszło w wyniku upadku i nagłego urazu, niż pacjent który latami cierpiał z powodu zmian zwyrodnieniowych biodra. W tym pierwszym przypadku pacjent szybciej i sprawniej dochodzi do siebie.
Kolejnym ważnym elementem jaki decyduje jak będzie przebiegała rehabilitacja domowa po operacji biodra jest sposób metody operacyjnej. Czy po złamaniu należało wymienić staw w całości lub jego elementy czyli wstawić endoprotezę stawu biodrowego czy wykonano zespolenie np. gwoździem gamma i płytami i śrubami biokompatybilnymi odłamów kostnych. Tu ważny jest również stan kośćca ewentualna osteoporoza, trudności w zespoleniu i dalsze śródoperacyjne uszkodzenia kości będą wydłużały czas rehabilitacji.
Jakie ćwiczenia w domu po endoprotezie biodra?
Kinezyterapia oraz funkcjonalny trening medyczny to podstawa aby pacjent po operacji biodra mógł powrócić do sprawności. Tylko dzięki takiemu usprawnianiu fizjoterapeuta z rehabilitacja domowa Warszawa | Aktywna Klinika może wzmocnić mięsnie i więzadła pacjenta które stabilizują operowany staw. Zestawy ćwiczeń skupiają się na ćwiczenia czynnych, czynnych operowych mięśni pośladkowych, mięśni uda oraz łydki.
W tym początkowym etapie kiedy pacjent korzysta z kul podczas poruszania się fizjoterapeuta wzmacnia również brzuch, oraz mięśnie rąk aby nie doszło do przeciążenia i zmian zapalnych w łokciu, rękach lub barku. Brzuch i silna stabilizacja centralna to klucz do odciążenia stawów obwodowych, bioder, kolan czy kręgosłupa. Fizjoterapeuta patrzy na pacjenta całościowo a nie tylko pod katem jednego stawu, urazu czy operacji.
Ile razy dziennie ćwiczyć po endoprotezie biodra?
Rehabilitacja domowa po endoprotezie biodra często odbywa się w tych pierwszych tygodniach codziennie lub trzy razy w tygodniu wszystko zależy od stanu i sprawności pacjenta na co wpływ ma w dużej mierze wiek pacjenta. Podczas spotkań fizjoterapeuta koryguje nieprawidłowości w wykonywanych zadaniach, prowadzi terapię manualną, terapie blizny i p/obrzękową.
Pacjent oczywiście poza czasem kiedy jest u niego fizjoterapeuta powinien wykonywać zadane ćwiczenia i aktywności, terapeuta podpowie jak często i w jakiej ilości serii, powtórzeń powinien ćwiczyć, bo w zależności od etapu i postępów dla każdego pacjenta będą to inne zalecenia.
Czy można masować nogę po operacji biodra?
Doświadczony fizjoterapeuta podczas wizyt domowych po operacji biodra wykonuje zabiegi terapii manualnej, masaż tkanek głębokich czy terapie blizny. Wszystko po to aby odciążyć mięśnie, więzadła oraz ścięgna otaczające staw biodrowy. Po operacji i długim unieruchomieniu tkanki są obolałe, osłabione i przewlekle nadmiernie napięte.
Terapia tkanek miękkich jest nieodłącznym elementem pracy fizjoterapeuty z dojazdem do domu pacjenta po operacji biodra, która wraz z ćwiczeniami daje świetne rezultaty. Fizjoterapeuta przy pomocy sprzętów, piłeczek czy wałków może również pokazać pacjentowi w jaki sposób samodzielnie rozluźniać pojawiające się po ćwiczeniach napięcia.
Po jakim czasie po endoprotezie biodra można chodzić bez kul?
Nie ma jednej prostej odpowiedzi i określonego czasu w jakim pacjent powinien odrzucić kule po operacji biodra. Najistotniejsze w tym temacie jest aby pacjent był już na tyle sprawny funkcjonalnie a jego mięśnie na tyle silne aby wsparcie w postaci kul nie było już potrzebne. Oznacza to że jeśli pacjent utyka lub odczuwa dolegliwości bólowe podczas chodu bez kul, nie jest to jeszcze dobry moment na rezygnacje z zaopatrzenia ortopedycznego. W razie wątpliwości najlepiej, aby pacjent skorzystał z porady fizjoterapeuty domowego.